Війна - це велике нещастя для людей. Може, 10000 - 9000 років тому, коли вже північні олені, бізони та інші тварини перестали мігрувати через Дністровську угловину, до Тхракії і назад, бо потепління давало досить корму й на північ від України, місцеве населення взялося дружно розвивати землеробство. Що, де і як росте, колишні мисливці та збиральники знали добре. Археолог Черниш в 60-х роках на пізньо палеолітичних стоянках Молодова (Чернівецька обл. Дністер) знайшов дві зернотерки. Тобто, задовго до Трипільської культури, яка на цьому місці виникла, а точніше - приблизно 18000 - 16000 років тому, місцеві збирачі дикого проса (горобейника) вже розуміли користь від перетерання зернин для кращого їх засвоєння шлунком.
Як тільки почалося землеробство - відразу виникло поняття війни. Тільки це слово звучало як бійна і стосувалося воно зла, з яким землероб не знав як боротися - це горобець. Слово бій у протоукраїнській означає укус бджоли - це звуконасдування бі від дзижчання комахи.Слово біль теж звідси походить. Поширене на захід від України, воно там прижилося, але як іншомовне не було категорією понять і не створило групи слів, як в українській мові (біль, бійка, біда, боязнь тощо).
Горобці робили нальоти на убогі поля перших землеробів і могли в лічені хвилини знищити весь урожай. Це була велика біда, часом й голод. слово горобець походить із тих давніх часів, бо раніше на нього ніхто уваги не звертав - гору бій - це той, що боїться гори.
Слово горобець перші землероби рознесли по світу і було воно в Стародавньому Єгипті, і расани-етруски вживали його в Умбрії, звідки воно потрапило в латину як хорор, а з латини в англійську і тд. В українській мові далі "хороби" слово горобець не розвинулося.
Так от, цей гору-бій став причиною виникнення слова бійна, бо це було друге його ім'я, яке протоукраїнською означало ба-ий-на - призначений він на зло. Від сполучення цих трьох слів потім утворилося одне складне слово бійна.
В Стародавньому Єгипті горобець був ієрогліфом-символом зла, біди, хвороб і звали його єгиптяни - бійна!